HERKES ÖLÜR, AMA HERKES GERÇEKTEN YAŞAMAZ.
Victor Hugo

11 Temmuz 2010 Pazar

Ünlü Denizciler 2


CORTO MALTESE

‘Hugo Pratt’ tarafından yaratılan çizgi roman kahramanı Kaptan. Fakat çizgi romanlar ile haşır neşir iseniz eğer, Corto’nun maceralarını okumaya başlar başlamaz, bunun diğer Amerikan ve Avrupalı çizgi romanlardan ayrı bir yerde olduğunu hemen fark edersiniz. Tarzı, karakteri ve düşünceleri ile diğerlerinden tamamen ayrıdır. Aslında Corto bir kahraman da değildir bence.

Corto Maltese 10 Temmuz 1887 yılında Malta’da doğmuş ve İspanyol iç savaşında kaybolduğu zamana kadar Arjantin’den Sibirya’ya, Okyanusya’dan Venedik’e kadar, dünyanın 4 bir yanında maceralara atılmış, yaşadığı dönemde ki Jack London, Hemingway, Herman Hesse, Butch Cassidy, Roman Ungern von Sternberg, Enver Paşa, Joseph Stalin, Kızıl Baron gibi tanınmış karakterlerle yolları kesişmiş yada arkadaşlık kurmuş bir Denizcidir. Denizci olmasına rağmen maceraları genelde karada geçer. Kimseye karşı bir ön yargısı yoktur, her milletten ve her meşrepten insan ile arkadaşlık kurabilen bir yapısı vardır. Kimseyi yaptıkları veya yapmadıkları için yargılamaz. Romantik ve melankoliktir. Kendince değerleri vardır. Otoriteye karşı alaycı tavırları ile dikkati çeker ve en kötü durumda bile bu davranışını sürdürür. Zaman zaman onun ve arkadaşlarının kurduğu cümleler, çizgi romanı kapatıp uzun uzun düşünmenizi sağlayabilir. Corto bir hayat hikâyesidir. Bu hikâyeyi Türkiye’de yayımlanan 10 çizgi roman ve ilk macerasını ‘Bir Tuz Denizi Şarkısı'nın roman versiyonu sayesinde takip edebilirsiniz.

Corto Maltese:

“Kim bilir, belki kahramanlığa, cömertliğe inanan, soyu tükenmek üzere olan bir hanedanın son temsilcisiyim,yani, belki de salakların şahıyımdır !...”

Hugo Pratt:

"Her şeyin elektronik olduğu, her şeyin ince ince hesaplandığı ve sanayileştiği bir dünyada Corto Maltese gibi birinin yeri yoktur"

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder